Podobnie jak każdy wiek ma swoje prawa tak też  każdy wiek ma swoje wymagania, których nie należy bagatelizować. Z pewnością każda grupa wiekowa posiada całkowicie inne kryteria wymogów. Skupiając się jednak na osobach  starszego pokolenia nie można nie zauważyć jak istotne znaczenie odgrywa rola świata w ich życiu. Wieżę się ona oczywiście ze zdrowotnością seniorów a dokładniej z ich samopoczuciem, które zmienia się w miarę upływu lat.

Nie od dziś wiadomo, że światło w postaci słonecznej daje człowiekowi energię do życia, wzbudza pozytywne emocje wpływa na lepsze samopoczucie oraz korzystne funkcjonowanie w życiu codziennym. Podobny wpływ ma światło, które posiadamy w swych domach – przebywając w słabo oświetlonych pomieszczeniach bądź w takich gdzie światło jest znikome odbije się to na naszym nastroju, nie będzie też mieć to neutralnego wpływu na nasz wzrok. Skoro już w młodym bądź dojrzałym wieku mała ilość światła nie działa na ludzi korzystnie, to tym samym źle wpływają takie warunki na organizmy seniorów.

Być może nie zdajemy sobie sprawę stąd badając sprawę z medycznego punktu widzenia należy zauważyć, że u osób w wieku powyżej 50 roku życia do oczu światło dociera 2,5 razy mniejszej ilości aniżeli w wieku młodym. Co za tym idzie posuwając się w czasie o kolejną dekadę światło dociera do oczu w jeszcze mniejszej ilości- nic dziwnego zatem, że w miarę upływu lat seniorzy skarżą się na gorszy bądź znikomy wzrok. Nasuwa się pytanie dlaczego tak się dzieje, z jakiego powodu światło nie dociera w dostatecznej dotychczas ilości do ludzkich oczu?

Otóż, odpowiedz jest zaskakująco prosta gdyż z upływem lat ludzkie źrenice się zmniejszają, a soczewki w oku stają się mętne, dodatkowo przybierają postać coraz to bardziej żółtą, co w konsekwencji zagłębiając się w budowę oka powoduje, że światło nie przedostaje się w takiej ilości do siatkówki jak w latach wcześniejszych.

Wiedząc już skutki gorszego wzroku z perspektywy naturalnego procesu starzenia się organizmu gdzie wzrok staje się mniej ostry, nie rozróżniający często kolorów warto skupić się na czynnikach, które mogą w jak najlepszy sposób sytuację tą poprawić, nie ma sytuacji bez wyjścia! Oprócz oczywiście regularnych wizyt u okulisty, który zaleci bądź dobierze odpowiednie okulary dla seniora wspomagające jego wzrok, warto skupić się na   zapewnieniu mu takich warunków mieszkalnych by ujemne strony starości w jak największym stopniu zminimalizować.

Gorszy wzrok równa się potrzeba większej ilości światła

Oświetlenie w domu seniora to podstawa w walce z gorszym wzrokiem, jeśli zatem obecne światło jest słabe bądź powoduje męczenie oczu ponieważ nie jest dostosowane do oczu seniora należy je czym prędzej wymienić na inne. Niemniej jednak inne nie znaczy byle jakie, w tym znaczeniu oznacza najczęściej wymianę żarówek w lampach, żyrandolach, kinkietach na mocniejszą statystycznie podchodząc do tematu, dla seniorów polecane są te o mocy 60W. To jedna z podstawowych czynności jaka jest niezbędna aby poprawić wzrok oraz swobodne funkcjonowanie seniora w domu.

senior zmienia żarówki w pokoju

Nie mniej jednak biorąc pod uwagę, zmiany zachodzące u seniorów gdzie o poranku potrzebują motywatorów pobudzających, zachęcających do aktywnego życia, wieczór z kolei powinien być dla nich czasem wypoczynku, ukojenia, wyciszenia – światło w tych kwestiach również ma ogromny wpływ czy takie emocje rzeczywiście będą towarzyszyć osobom starszym w danej porze dnia.

W dzisiejszych czasach jesteśmy takim wymaganiom w stanie sprostać i chcąc zapewnić idealne do funkcjonowania warunki seniorom warto dokonać zakupu lampy, która posiada żarówki pracujące  w dwóch lub czasem nawet trzech trybach dostosowanych do dnia seniora, których zmiany dokonujemy przez standardowy włącznik: I tryb gdzie żarówka daje światło o temperaturze 2700K – włączany o poranku oraz dający ciepłe oraz silne światło, które ma pobudzający wpływ na oczy seniora, które jest wprost idealne do czytania bądź pisania, II tryb to światło z jakich żarówka osiąga temperaturę maksymalnie do 2500K, które już nie jest tak intensywne jak wcześniejsze, jest odpowiednie w celach relaksacyjnych, ostatni III tryb to światło o temperaturze 2200K czyli zdecydowanie słabsze, ciepłe które jest polecane jako wybór na wieczorne chwile seniora, które przeniesie oraz przygotuje go do odpoczynku oraz w dalszej kolejności snu.

Biorąc jednak pod uwagę, że oprócz odpowiednich warunków oświetlenia dla seniora chcielibyśmy osiągnąć również korzystne zużycie energii prowadzącej do jej oszczędności, odpowiednim wyborem będzie zainstalowanie żarówki LED, które w trosce o seniorów pracują w dwóch fazach: pierwsza to barwa światła białego, która idealnie wpływa na mózg seniora, druga dająca ciepłe, żółte światło wprowadzająca w stan wyciszenia, odprężenia. Oprócz idealnych warunków,  żarówki LED w przeciwieństwie do tradycyjnych są zdecydowanie bardziej energooszczędne stąd warto w nie zainwestować.