Jak już wspomnieliśmy w poprzednim poradniku dotyczącym Samsunga Galaxy S10, kupując nowy telefon, szczególnie flagowy staramy się go zabezpieczyć w jak największym stopniu. O etui słyszał chyba każdy, jest to najpopularniejsza forma ochrony, ale jest jeszcze druga forma, która jest mniej popularna, ale doskonale chroni ekran telefonu przed zadrapaniami i rozkruszeniami – tą ochroną jest szkło hartowane!

Szkło hartowane szkłu nierówne

Czyli co warto wiedzieć na temat szkieł hartowanych. Przede wszystkim wybierając szkło hartowane musimy kierować się tym, czy jest ono przeznaczone do konkretnego modelu telefonu. W sklepach internetowych znajdziemy przeróżne warianty, również uniwersalne, których podstawową cechą jest dopasowanie do rozmiaru ekranu, niestety tego typu szkła bardzo często nie wpasowują się idealnie w urządzenie, a każda, nawet najdrobniejsza nieścisłość może bezpośrednio przekładać się na obniżenie poziomu ochrony. Doskonałe dopasowanie szkła do smartfonu jest kluczowe i jeśli kupujemy szkiełko, wybierajmy te egzemplarze, które są dedykowane do naszego smartfona.

Kompatybilność z etui

Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę podczas zakupu, jest to czy szkło jest kompatybilne z etui na telefon. Jest to bardzo istotne, albowiem szkło zastosowane wraz z etui może jeszcze skuteczniej chronić telefon. Jeśli na stronie, na której kupujesz szkło nie ma informacji o zastosowaniu czy kompatybilności wraz z etui, to warto w takich sytuacjach napisać lub zadzwonić do sprzedawcy i zapytać o ten punkt. Można również od razu poprosić o wskazanie szkła i etui, które będą ze sobą współgrały, warto też dodać, że kupując w zestawie szkło i etui, zwykle możemy liczyć na niższą cenę, co nie jest bez znaczenia, w przypadku szkieł i etui klasy Premium.

Twardość szkła hartowanego

Następnym elementem jest twardość szkła, tutaj na rynku znajdziemy przeróżne warianty, od 7H, aż po najtwardsze szkła o twardości 9 – w 10-cio stopniowej skali Mohsa. Wybierając najtwardsze szkło, ma się pewność, że szkło może zostać zarysowane jedynie przez najtwardsze materiały, jak na przykład diament. Twardość szkła ma o tyle istotne znaczenie, że w przypadku standardowej ochrony dostępnej od nowości w smartfonach otrzymujemy twardość na poziomie 5 lub 6H, co niestety jest niewystarczające, wystarczy że klucze spadną na smartfon i ten może już złapać rysę. Nie jest to częsty widok, ale takie sytuacje niestety miały miejsce, co też opisywano na forach internetowych i grupach dyskusyjnych.

Technologia wykonania

Ostatnim elementem, na który koniecznie należy zwrócić uwagę jest to, czy szkło posiada zaokrąglone rogi, konkretnie w jakiej technologii zostało wykonane, czy w 2.5D czy w 3D. Ma to bezpośrednie przełożenie w dopasowaniu szkła do ekranu. Czym zaokrąglenia są bardziej dokładnie wykończone, tym lepsza ochrona.

Smartfona możemy również zabezpieczyć w inny sposób, mianowicie poprzez zastosowanie dobrych praktyk podczas jego użytkowania, o tym jednak postaramy się napisać, przy okazji jednego z artykułów o bezpiecznym korzystaniu z telefonu.