Zużycie materiałów eksploatacyjnych do urządzeń drukujących – kartridżów z tuszem i kaset z tonerem – wzrasta, nie tylko w skali wykorzystania biznesowego, ale także prywatnego. Mówiąc wprost – drukujemy coraz więcej i coraz częściej.

Przekłada się to na rosnącą ilość odpadów, których utylizacja jest wyjątkowo problematyczna. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że wyrzucanie zużytych elementów drukujących do kosza na śmieci jest ogromnym błędem. Jak zatem pozbyć się tuszów i tonerów, aby pozostać w zgodzie z literą prawa i nie narażać środowiska naturalnego na niepotrzebne obciążenie?

Zastanówmy się przez chwilę, w jaki sposób większość użytkowników urządzeń drukujących pozbywa się zużytych elementów eksploatacyjnych. Wyrzuca je do kosza na plastikowe odpady? Nie, przecież w kartridżach i tonerach znajdziemy także inne materiały, zatem ich miejsce jest w koszu na odpady zmieszane, prawda? Otóż, nie! Działając w ten sposób narażamy się na wysokie kary finansowe, ale nie to jest najgorsze. Należy zdać sobie sprawę z tego, że w dobie masowej produkcji na skalę światową, odpady stanowią ogromny problem. Mówiąc wprost – działania człowieka doprowadziły do zaburzenia naturalnego ekosystemu. Naszym zadaniem jest ograniczenie niekorzystnych zmian, które zachodzą w środowisku. Powyższe nie dotyczy wyłącznie producentów. Racjonalna gospodarka odpadami musi być realizowana nawet na najniższych szczeblach drabiny produkcyjno-konsumenckiej.

Dlaczego tusze i tonery należy utylizować w odpowiedni sposób?

O tym, jak długo rozkłada się plastik, nie trzeba przekonywać chyba nikogo. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że kartridż i kaseta to nie tylko plastik. Dla środowiska, najbardziej obciążające są pozostałości środka drukującego. Aby móc przenieść zawartość monitora na kartkę, producenci stosują nie tylko pigment, ale także mieszaninę najróżniejszych substancji chemicznych i drobinki plastiku. Wszystko to składa się na substancję o działaniu toksycznym. Dla użytkownika nie jest to problemem, bo środek drukujący pozostaje w szczelnie zamkniętym pojemniku. Nie należy obawiać się też toksyczności wydruków. Jeżeli jednak pozostałości tuszu lub tonera przedostaną się do gleby, robi się bardzo niebezpiecznie. Ktoś może powiedzieć – „przecież to tak niewielkie ilości, że w zasadzie pozostają bez wpływu na środowisko”. Na pewno? Pomnóżmy te „niewielkie ilości” przez liczbę kast i kartridżów, które każdego miesiąca sprzedawane są w samej Polsce, a otrzymamy odpowiedź.

Jak pozbyć się zużytych materiałów eksploatacyjnych?

zużyte tonery w koszuZ całą pewnością dla wszystkich jest już jasne, że nie można ot tak wyrzucić zużytego kartridża lub kasety do kosza. Na szczęście, utylizacja zużytych pojemników nie jest specjalnie kłopotliwa. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy sklep sprzedający elektronikę (niewielkie punkty sprzedaży i sieciowe markety) ma obowiązek przyjąć od klienta zużyty sprzęt. Coraz więcej punktów ułatwia ten proces, udostępniając kosze, do których można wyrzucić pusty zasobnik. Wybierając się na zakupy, zabranie zużytej kasety lub tonera nie stanowi właściwie żadnej trudności.

Kolejna opcja przewiduje możliwość odesłania pustego zasobnika bezpośrednio do producenta. Każda uznana firma, która sygnuje swoim logo kasety i kartridże, daje użytkownikom taką możliwość. Jeżeli element jest uszkodzony, podlega utylizacji. Jeżeli jednak wykazuje pełną sprawność, zostaje ponownie napełniony (po odpowiednim przygotowaniu). To najlepsza z dostępnych opcji, bowiem realnie wpływa na zmniejszenie produkcji nowych zasobników.

W każdym mieście lub gminie działają punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Także tam możemy oddać zużyte pojemniki. Możemy też skorzystać z usługi skupu świadczonej przez firmy, których działalność polega na ponownej odsprzedaży pustych zasobników. Kolejna możliwość przewiduje napełnienie kasety lub kartridża w wyspecjalizowanym punkcie. Tej czynności może podjąć się też sam użytkownik, jeżeli tylko dysponuje odpowiednią wiedzą i podstawowymi zdolnościami manualnymi.

Powyższy poradnik powstał we współpracy z firmą Artjet, która zajmuje się sprzedażą wysokiej jakości zamienników do drukarek laserowych i atramentowych.