Przedpokój może stanowić wizytówkę naszego mieszkania. Jest pierwszym pomieszczeniem w jakim witamy gości. Warto więc starannie przemyśleć w jaki sposób zaaranżujemy to często niewielkie wnętrze aby był funkcjonalne i efektowne.

Najczęściej przedpokoje są małe i nieustawne a wbrew temu próbujemy w tym miejscu zmieścić wiele rzeczy, w tym też szafę… jednak dzięki temu niepozornemu meblu możemy nadać charakter naszemu wnętrzu. Jak?…

Po pierwsze: jaki rodzaj szafy wybrać?

W niewielkich przedpokojach dobrym rozwiązaniem jest zakup szafy wnękowej lub szafy pod zabudowę. Warto pamiętać, żeby tego rodzaju szafa była zabudowana aż pod sam sufit i najlepiej na całej długości ściany aby w pełni móc wykorzystać przestrzeń na nią przeznaczoną.

szafa w przedpokojuNieco gorszym rozwiązaniem wobec tego zdaje się być wybór szafy wolno stojącej. Jest nieco mniej funkcjonalnym meblem aniżeli jej poprzedniczka. Problem tkwi również w pojemności takiego tradycyjnego mebla (max 60 cm głębokości). Szafa w zabudowie (wielkość i głębokość uzależniona jest od naszych preferencji) w przeciwieństwie do tej wolo stojącej pomieści o wiele więcej rzeczy w tym tzw. grubszą garderobę (kurtki, futra, być może jakieś koce czy pościel). Ponadto jest o wiele bardziej praktyczna, gdyż oprócz typowych półek i szafek w swoim wnętrzu może dodatkowo zawierać wnęki na odkurzacz czy deski do prasowania itp.

Z kolei zdecydowanym plusem, który jednocześnie w tym wypadku stanowi wyższość szafy wolno stojącej nad pozostałymi, jest fakt, że na niemal każdym etapie urządzania przedpokoju można taką szafę dowolnie przestawiać.

Wszytko jest uzależnione on tego na co możemy sobie pozwolić i czego oczekujemy urządzając nasz przedpokój. Jeśli szafa w przedpokoju ma być jedyną w naszym mieszkaniu i musi pomieścić naszą całą garderobę wybór szafy w zabudowie może okazać się strzałem w 10.

Jeśli jednak szafa w przedpokoju ma służyć jedynie do przechowywania niewielkiej ilości rzeczy, np. tylko odzieży wierzchniej a jednocześnie lubujemy się w ciągłych zmianach naszego wnętrza, wybierzmy szafę wolno stojącą.

Po drugie: fronty szafy!

Bardzo ważną kwestią jest to aby szafa pasowała do reszty wnętrza, np. do drzwi wejściowych. Zniweluje to wrażenie przypadkowości. Ponadto w małym przedpokoju dość istotnym jest aby nie zaburzać ciągu komunikacyjnego co oznacza, że świetnie sprawdzą się szafy z przesuwnymi drzwiami. Takie rozwiązanie jest możliwe zarówno w szafach w zabudowie jak i tych wolno stojących.

Dodatkowym trikiem, dzięki któremu mały przedpokój wyda się nieco bardziej przestronny ale także jaśniejszy będzie zastosowanie na frontach szafy luster.  Ponadto rozwiązanie takie będzie łączyło dwojaką funkcję – mebla i lustra. Tego typu trik najbardziej sprawdzi się w przedpokojach długich i wąskich. Z kolei w krótkich przedpokojach świetnie sprawdzą się fronty, które posiadać będą elementy poziome, np. pasy czy to lustrzane czy np. z tworzywa sztucznego itp.

Po trzecie: wykorzystanie w pełni wnętrza szafy!

Warto szafę wykorzystać w dwojaki sposób – jako miejsce na garderobę i buty oraz jako miejsce gospodarcze, w którym będziemy trzymać odkurzacz, żelazko czy deskę do prasowania oraz inne domowe urządzenia. Niezbędny może się okazać przy tym tzw. system organizacji pozwalający wydzielić miejsce na określone ubrania czy przedmioty.

Reasumując, to jaką szafę wybierzemy do naszego przedpokoju uzależnione jest od rozmiarów naszego wnętrza ale także od funkcji jakie ma spełniać szafa. Warto zatem poświęcić nieco więcej uwagi na aranżację tego niewielkiego ale bardzo istotnego kawałka naszego mieszkania.