Jedną z najbardziej udanych innowacyjnych technologii w dziedzinie oświetlenia jest metodologia wykorzystania lamp zasilanych energią słoneczną. Latarnie te zyskały popularność ze względu na takie cechy jak wydajność. W końcu nie wykorzystują energii elektrycznej, ale energię światła słonecznego do pracy w nocy. Ponadto takie lampy nie wpływają negatywnie na przyrodę.

Czym są lampy solarne

Oświetlenie uliczne zasilane energią słoneczną jest bardzo popularne wśród właścicieli prywatnych domów, domków letniskowych, a także specjalistów w dziedzinie projektowania krajobrazu. Urządzenia te nie muszą być podłączone do sieci. Można je łatwo zainstalować na letnim domku w dowolnej kolejności wzdłuż torów. Możesz także użyć latarek do dodatkowej dekoracji niektórych elementów ogrodu: podświetlenia stawu lub kwietnika kwiatami. Ze względu na częste stosowanie w projektowaniu krajobrazu takie lampy są często nazywane lampami ogrodowymi. Lampy te są opłacalnym wystrojem letniego domku ze względu na ich unikalny design, który zapewnia komfort i przytulność atmosferze ogrodu lub dziedzińca. Ponadto zastosowanie oświetlenia pozwala spacerować po ogrodzie w nocy i cieszyć się pięknem roślin o zmierzchu.

Latarnie zasilane energią słoneczną są wygodne, niedrogie i nie wymagają dodatkowego przygotowania miejsca. Idealnie pasują do krajobrazu parków miejskich i placów, a także służą do dekoracyjnego oświetlenia budynków, fontann i kompozycji rzeźbiarskich oraz do oświetlania ulic i ciemnych zaułków.

Dodatki

Oprawy są zorganizowane w prosty sposób i składają się z następujących szczegółów:

  • lampa LED – emituje zimny lub żółty blask, a także może być pewnym kolorowym światłem lub stopniową zmianą kolorów;
  • panel słoneczny – wykonuje konwersję energii słonecznej na prąd elektryczny;
  • akumulator – akumuluje energię w ciągu dnia i daje w ciemności;
  • fotokomórka – automatycznie włącza światło wraz z nadejściem wieczora i gaśnie o świcie;

Oprócz tych elementów oprawy mogą być wyposażone w czujniki ruchu i poziomy światła. Niektóre modele zostały zaprojektowane z wykorzystaniem efektów dźwiękowych. Taka lampa jest zwykle wykonana z materiałów antykorozyjnych. Zapewnia to odporność na opady. Sam abażur wykonany jest z trzech rodzajów szkła: hartowanego, strukturalnego i gładkiego. Szkło hartowane ma najlepsze cechy, ale wpływa to na koszt produktu. Jest również pyłoszczelny i wodoodporny. Poziom ochrony jest zapisywany na profilu lub pudełku lampy i jest wskazywany przez IP i cyfry.

W ciągu dnia urządzenie przekształca energię słoneczną w energię elektryczną i ładuje akumulator. Wraz z nadejściem zmierzchu aktywowana jest fotokomórka, która zawiera rozproszony blask. O świcie, jeśli minimalny kontroler baterii nie działał wcześniej, fotokomórka wyłącza lampę. Najczęściej źródłami światła w takich oprawach są diody elektroluminescencyjne lub diody LED, jasność oświetlenia zależy od ich liczby. Średnia moc produktu wynosi 0,06 wata, a żywotność to 100 tysięcy godzin.

lampa solarna przy chodniku

Latarki zasilane energią słoneczną do letniej rezydencji, niezależnie od producenta, mają małą pojemność baterii, która jest w stanie zapewnić działanie lampy po pełnym naładowaniu przez 8-10 godzin. Istnieją jednak modele wyposażone w funkcje zwiększające czas pracy produktu, na przykład czujniki ruchu.